Jak zostać front-end developerem?

Blog

pisany z pasją

Kategoria: Programowanie
Biurko

25/08/2017

Jak zostać front-end developerem?

Nie od dziś wiadomo, iż na polskim rynku istnieje duży deficyt developerów. Może wydawać się to nieco dziwne, w momencie wielkiego bumu na studia informatyczne (trwającego już od kilku lat) i rzeszy osób, które przebranżowiły się na programistów. Z czego wynika ten problem? Jak to możliwe, że rekrutacje kończą się dla firm niepowodzeniem, a bezrobotnych developerów wciąż przybywa?

Problem w tym, że każdy chciałby być dzisiaj informatykiem, a nie każdy być nim może. W dzisiejszych czasach rzadko kto wie, co tak na prawdę chciałby robić w życiu. Młodzi luzie wybierają studia biorąc pod uwagę kilka kryteriów: Czy łatwo będzie je skończyć? Czy będę po nich miał/miała pracę? Ile będę zarabiać? Jednak prawda jest jedna, choć jak widać nieznana: Aby z powodzeniem skończyć studia, znaleźć dobrą i przyjemnie płatną pracę potrzebna jest pasja, pracowitość, profesjonalizm i zaangażowanie.

Praca informatyka, choć wielu się wydaje zupełnie inaczej, nie jest w swojej istocie prosta i łatwa. Osoba zajmująca się tą dziedziną musi mieć wachlarz cech, których nabycie nie jest łatwe. Jeśli jednak jesteś osobą cierpliwą i pracowitą, lubisz wychodzić poza strefę swojego komfortu i uczucie, kiedy Twój mózg pracuje na najwyższych obrotach, to czytaj dalej!

Rób to co kochasz, a przynajmniej lubisz

Jeśli Twoim codziennym rytuałem jest czytanie klasycznej angielskiej literatury, skończyłeś studia na kierunku biologia i nie wiesz co dalej zrobić ze swoim życiem, a najbardziej zaawansowana rzecz, jaką udało Ci się zrobić na komputerze to instalacja antywirusa, to uwierz, że ta ścieżka nie jest dla Ciebie. Nie chodzi oczywiście o to, że nie możesz mieć innych zainteresować, ani o to żebyś od razu był front-end ninja/seniorem/masterem/wymiataczem czy kimkolwiek innym. Musisz jednak posiadać w sobie ciekawość do specjalizacji, w jakiej chcesz się rozwijać. Nie musisz tego kochać, lecz przynajmniej to polub. Nie znam developera, który byłby świetny w tym co robi i nie lubił swojej pracy.

Nie od razu Rzym zbudowano

Właśnie obejrzałeś kurs HTML’a, CSS’a, RWD’a, JS’a, przeczytałeś 50 postów takich, jak ten i pociąłeś kilka szablonów? Jestem z ciebie na prawdę dumna. Nie masz jeszcze świetnej pracy, nie zarabiasz milionów, a na odpowiedź od rekruterów czekasz już 3 miesiąc? Jakoś mnie to nie dziwi. Widzisz, chirurg też nie przeprowadził swojej pierwszej operacji na otwartym mózgu po 2 tygodniach od uzyskaniu dyplomu, a policjant nie został od razu nadinspektorem. To dopiero początek, teraz czas przejść do następnego etapu.

Praktyka czyni mistrza

To oklepane powiedzonko ma w sobie dużo prawdy. Jasne są zawody, gdzie raz się czegoś nauczysz, a potem możesz pracować jak robocik. Niestety, a może stety informatyka do takich nie należy. Najlepszy sposób to stawiać sobie cel: nie abstrakcyjny i niemożliwy, ale poza Twoim zasięgiem. Umiesz napisać stronkę w HTML’u i CSS’ie? W takim razie spróbuj nadać jej proste animacje i slider. W żadnym wypadku nie korzystaj z gotowych rozwiązań. Ważne żeby wszystko budować od podstaw. Otwórz pustą kartę i wgraj dwa zdjęcia, spróbuj czystym JS dodać proste animację, zamienić je miejscami. Łatwizna? Teraz czas na kalkulator bądź prostą grę, itd., itd., itd…

Abstrakcja i kreatywność kluczem do sukcesu

Kopiować gotowy kod można zawsze. Żeby jednak być programistą z prawdziwego zdarzenia, trzeba umieć abstrakcyjnie myśleć, wychodzić poza z góry ustalone schematy, tworzyć. I niech mi tutaj nikt nie mów, że front-end developer nie może być inżynierem, nawet w CSS’ie można stworzyć coś niezwykłego. Zobaczcie tutaj:

http://www.species-in-pieces.com

I wiedz, że to się nigdy nie skończy

Praca developera świetnie wpisuje się w koncepcję nauki przez całe życie. Świat postępuje do przodu każdego dnia, powstają nowe technologie, rozwiązania. To co wczoraj było modne, ładne, funkcjonalne, już jutro może takie nie być, a może już dzisiaj takie nie jest. Jeśli nie jesteś przygotowany na ciągły rozwój, naukę, doskonalenie się, to nie zaczynaj się w to bawić.

Co powinien umieć front-end devloper?

Język angielski! – Zupełna podstawa, bez tego ani rusz. Większość materiałów do nauki i specyfikacji jest w języku angielskim.

HTML, CSS, ECMAScript i jego implementacje: np. Java Script. To na nich możesz budować swoją specjalizację. Aby być świetnym programistą, trzeba rozumieć kod. Na początek odpuść sobie frameworki, biblioteki, preprocesory i inne takie. Bez nich się obędziesz, bez podstaw nie. Pamiętaj, że te narzędzia mają jedynie usprawnić pracę programisty, który umie programować!

GIT, GULP  – przydatne do pracy w zespole i automatyzacji zadań. To tylko przykładowe narzędzia.

Photoshop albo inny program graficzny.

A potem już cały stos technologiczny stoi przed Tobą otworem!